Tevhid ile kazanılan karakter

Tevhid ile kazanılan karakter

{Nurcan Kılıç}

Dünya hayatı sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir. En’am 6/32” buyuruyor ayet-i kerime. Peki, bizler bu oyunun kurallarını bildiğimiz halde itimad ediyor muyuz, yoksa dünya meşakkatlerine dalıp oyun içinde oyun mu oynuyoruz?

Fıtraten tevhid-i şuhud terbiyesi içinde olduğumuz bu hayatta, sahip olduğumuz manevi değerlerin -gerek içtimai hayat hengâmında ve gerekse şeytanın desiseleriyle- ne yazık ki küçük de olsa zaman zaman oyunun içindeki kuralları yıkarak kendi kurallarımızı belirtmiş oluruz.

Sosyal hayatımızda halimiz, tavrımız, ahlakımız, en önemlisi ihlasımız ve ibadetlerimiz karakter gelişimimizi çok etkiliyor. Tevhid-i İslam bilinciyle yaşayan insan, hayatın her alanında ve sahip olacağı yeni bir kimlik içinde daima karakterine yerleşmiş kişiliğiyle hareket eder. Kalbinde Allah korkusunu taşıyan bir insan, ruhunda taşıdığı kimliğiyle beraber gaflet ortamına giremez. Çünkü ruhu sıkılır ve büyük rahatsızlık hisseder. Ruhunu hakikatlerle beslemeyen ehl-i dünyaya kapılmış insanlar ne yazık ki gaflet girdapları içinde boğulurken hep bir mu’cizevi kurtuluş arayışındadır.

Dünyanın geçici hevesatına dalıp hakikati unutan insanlar zamanla bu hâle alışırlar. Bazen de bu hâl onların karakterlerine yerleşir. İnsan ise sürekli değişkendir. Farklılıklar dünyasında kendisinin de farklı olmasını arzular. Fakat bu arzu zaman içinde karakterine olumsuz kimlikleri de bulaştırır; hırs ve ihtiras gibi…

İçtimai hayatta daima en önde olmak ister insan. Hayatında bir oyunun içine girer. Enaniyet devreye girerse, hakiki iman lezzetinin sınırlarından çıkar. Hâlbuki zamanın en fazla beşte birini eğlenceye ayırmak caizdir. Hayatın beşte bir lezzetiyle yetinen biri, ihtiyaç duyduğu farklılığı dengeyi kaybetmeden karşılar. Fani iltifatlar ve aldatıcı hüsnüzanların ihlasını bozmasına izin vermemiş olur.

Latest posts by Misafir Yazar (see all)
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.