Bak sen Şu iŞe

Bak sen Şu iŞe

Alfabedeki harfler toplanmış kendi aralarında tartıŞıyorlardı. İçlerinden biri çıkıp Şöyle dedi:

— Bıktık artık bu Ş harfinin saltanatından!

— Hayırdır, ne oldu ki?

— Fark etmediniz mi bu durumu; yıllardır göz önünde ama hiçbirimizin fark etmediği bir Şey var önümüzde. Ş aramızda sürekli öne çıkıyor. Bütün göz alıcı sözcüklerde kendisi var, üstelik bu sözcüklerde bile göze çarpan o.

— Hadi ya; çok da dikkat etmemiŞiz.

— Öyle tabii; bu iŞi öyle ustalıkla yapıyor ki fark edilmiyor bile. Bakın: Nerde ıŞıltılı bir kelime varsa Ş efendi orada. Kafanı kaldırıyorsun güneŞ, kelimenin Arapçası bile Ş ile başlıyor: “Şems”; sonra Şimşek. Nerde bir ıŞık varsa Ş orda; ateŞ mi dersin, meŞale mi dersin, Şua veya Şule mi dersin bilemem. Kelime Şirinlik yapa yapa iŞgal etmiş bütün kelimeleri. BaŞarıya da ulaŞmış aslında; epey de alkıŞ alıyor zaten. Aşkla, Şevkle yapıyor bu iŞi. Şefkate geliyorum bazen ama yok.

— Şoka girdim resmen. Ne yapsak, savaŞıp, direniŞ göstersek başarabilir miyiz?

— Yok dostum; Ş’li kelimeler adeta aŞiret. Ona karŞı Şansımız hiç yok. MahŞer sabahında uyandırır bizi; hem baksana Şairler de ondan, Şiirler de. Bu coŞkulu ekiple kim savaŞabilir. Şehit ediliriz direkt. HıŞmından kurtulamayız. DehŞetli bir telaŞ kapladı beni. Şekerim mi düŞtü ne?

— Harfte Şan, Şöhret var arkadaŞ. Harf Şov yapıyor adeta. Nereye girse Şölen havası. Nerede bir haŞmetli kelime var Ş orda. PadiŞah desen var, Şehzade bile Ş ile başlıyor, paŞayı saymıyorum zaten. Oturdukları yerler bile köŞk. SavaŞ kazansan mareŞal oluyorsun. Sen düŞün. Hadi savaŞta varsın, barıŞta neden varsın ya? Devletler yönetim değiŞtirdi; bir tek o değiŞmedi. CumhurbaŞkanı; baŞbakan, kelime meŞhur olmanın, baŞarının ölçüsü sanki. Birine onsuz teŞekkür bile edemiyorsun; onsuz Şükür bile edemiyorsun, huŞu duyamıyorsun ya. Bütün Şerefi adeta kendine saklıyor. Sadece bununla da kalmıyor bakıyosun; sular Şırıl Şırıl akıyor; yağmur Şıpır Şıpır damlıyor. Harf sanki yaŞamın kaynağı gibi. Sofrada aŞ, yanında eŞ ve evden çıkıyorsun iŞ. İşe gidiyorsun Şef, aldığın ise maaŞ. Askerde çavuŞ.. Kelimeye Ş girince ben buradayım diyor adeta. MeŞhur olmanın Şifresi gibi. HaŞa bu kadar beğenmişlik biraz aŞırı.

— Hay sen çok yaŞa!

— AŞure sever misin bu arada?

— Ne alaka!

— Şaka Şaka, neŞelen diye söyledim.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.