Modern tesettür mü?

Modern tesettür mü?

Modernleşmenin her alanda her insanı az ya da çok sinsice etkisi altına aldığı bir gerçektir. Ancak dindar kesim her zaman daha çok dikkat çektiği için eleştiri ve tepkilere daha fazla maruz kalmıştır. Kaldı ki bir de tesettürün önüne ‒dikkat çekmekten geri kalmayan‒ modernleşme kavramı gelirse düşmanların ağzına balla kaşık çalmak kadar keyifli olur!

Tesettür bir inanç eylemidir. Fıtri bir davranış biçimidir. Moda, marka, gösteriş kalıpları içinde sunulan bir giyim tarzı değildir. Tesettür insanın ruhunu, kalbini, batıni duygularını kapsar. Her şeyden önce Allah’ın emri olduğu için örtünmek gerekir.

Allah örtünmemizi ta ilk günden itibaren yeryüzüne ayak basar basmaz bizden istemiştir. Yeryüzündeki hayatımız ile başlamıştır örtünme yükümlülüğümüz. Araf suresinin ilk dört sayfasını dikkatlice okuyalım; Cennete konulma, yasak ağaç, şeytanın ayartması, yasak meyveden yemek, avret yerlerinin açılması, yapraklarla örtünme çabaları, pişman olup tevbe etme ve tevbenin kabulü. Tesettür emrinin bariz örneği Araf suresinin yirmi altıncı ayetindeki emirdir:

Ey Ademoğulları! Biz sizin çirkin yerlerinizi örtecek bir elbise ve size süs kazandıracak bir giyim indirdik. Takva ile kuşanıp donanmak ise bu daha hayırlıdır. Bu Allah’ın ayetlerindendir. Umulur ki öğüt alıp düşünürler. Araf 7/26.

Ve ardından Nur ve Ahzap surelerinde geçen tesettür ayetleri…

Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar, namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini yakalarının üzerine (kadar) örtsünler.  Nur 24/31.

Ey peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle: Üstlerine örtü alsınlar. Bu onların tanınıp da incitilmemeleri için daha elverişlidir. Allah Gafur, Rahim olandır. Ahzap 33/59.

İnsan dünyevileştikçe inanç sisteminde birtakım yozlaşma ve sapmalar yaşıyor. Çağdaşlaşma, liberalleşme ve özgürleşme anlayışları dini hayatı her yönden olumsuz anlamda etkiliyor. Diğer taraftan dini hayat üzerine dışarıdan yapılan baskılar var ki bunlara gösterilen tepkiler bazen kontrolden çıkarak amacı aşan noktalara ulaşıyor. İstinat noktası Kur’an ve sünnet olduğu sürece refleksleri kontrol etmek biiznillah mümkün oluyor.

Settar olan Rabbim bizleri tesettür bilinciyle yaşayan kardeşler ve ablalardan eylesin.

Nur Bahar Güneyli
Latest posts by Nur Bahar Güneyli (see all)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.