Kablolu telefon

Kablolu telefon

Yazımın başında bu yazıyı yazmamda bana ilham kaynağı olan, nefesi telefonun şarj yüzdesine bağlı arkadaşlara çok teşekkür ederim. Daha sonra bu durumu bize yediren akıllı telefon üreticilerine ithaf etmem gerek..

Bilindiği üzere telefonlar, ilk başta kablolu üretildi. Daha sonra teknolojik olarak geliştirildiler, daha estetik bir hale getirildiler. Ama şimdi ne olduysa, birden tekrar kablolu telefonlar ve sahipleri çıktı piyasaya. Bizi esir etmiş gibi bir durum var. Sanki o değil bizim işimizi gören biz onun kölesi durumundayız.

Hepimiz şahit olmuşuzdur, etrafta koştura koştura priz arayan arkadaşlara. Sanki nefesi bitmek üzere, hayatta son dakikalarını yaşıyor gibi. Priz ararken hayatı değil de sosyal paylaşım sitesindeki güncellemeler film şeridi gibi geçiyor sanırım. Aman Allah’ım nasıl bir şevk, nasıl bir istek, nasıl bir iştah ise karşısına çıkan bütün engelleri, bir hışımla yıkıp geçiyor. Suya bu kadar iştahımız olmuyor bazen. Bu samimiyetin kerametiyle belki toprağa vursak su çıkardı.

Ha bide bulduğu zaman verdiği haz var ki görmeye değer. Sanki kırk yıllık dostunu bulmuş gibi. Padişahın has ziyafetine nail olmuş zannedersin. Hatta bir gurbetçinin memleketine izne gelip anne-babasını görmesindeki özleme benzetirsin.

İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır hesabı, peki bizim durumumuz nedir? Akıllı telefonu olmayan kalmadı, ama biz ne kadar kablolu kullanıyoruz! Şöyle diyebilirim ki olsa hizmet olur, olmazsa hizmet işleri için telefon görevi gören başka vasıtalar da bulunur düşüncesi hakim şahsım nezdinde…

Elhasıl bunu neden bu kadar “ihtiyaç” haline getirdim anlamış değilim ama, bence biraz öncelik meselesi olsa gerektir. Bizim dairelerimizde, yani en küçük ve ehemmiyetli dairelerimizde nelerin öncelikli olduğunda saklı sanki meselenin çözümü…

Karşımızda çok büyük bir yangın var, çocuklarımız ve gençlerimiz içinde yanıyor, imanımız alevler içinde, onları kurmaya çalışmak lazım. Peki biz bu kurtarma çabasının neresindeyiz?

Pardon, telefonumdan ikaz sesi geliyor. Şarjım %4 gösteriyor. Acil priz bulmalıyım. Kusura bakmayın yazıyı acilen bitirmek zorunda kaldım…

Mehmed Solmaz
Latest posts by Mehmed Solmaz (see all)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.