Risale-i Nur kültürel bir miras mıdır?

Risale-i Nur kültürel bir miras mıdır?

Amacım kimseyi rencide etmek ya da eleştirmek değildir. Öncelikle onu belirteyim. Yalnız kamuoyuna maledilmiş bazı organizasyonları gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar mevcuttur. Özellikle bu İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i doğrudan ilgilendiren bir hakikat ise.

İsteyen katılır isteyen katılmaz ama Risale-i Nur basımı için bandrol verilmemesi ile başlayan bir süreç yaşıyoruz. Güya Risale-i Nur’u tahrifatlara karşı korumayı amaçlamak için kanuni ve yasal bir süreç içerisine girilmiş durumda. Bu durum elbette aklı ve vicdanı olanlar için bazı endişeleri akla getirebilir. Endişelerimizde haklıyız. Risale-i Nur az çekmedi devlet elinden haliyle. Endişeleniyoruz. Neden? Devlet tekeline alırsa, tahrifattan koruyalım derken başka tahriflere yol açarsa vs. Günlerdir yazılıyor ve çiziliyor. Benim bu konuda daha çok söyleyebileceğim bir şey yok.

Geleyim asıl meselemize. Bu süreç içinde tepkimizi göstermek üzere sosyal medya üzerinden bazı etkinlikler düzenleniyor. “TT” çalışması dediğimiz. Ve yine bunun için yapılan bir çalışmada Risale-i Nur için öyle bir tag açılmış ki beynimden vurulmuşa döndüm. Kızın, darılın, gücenin. Ama toplumun algısına mal olacak şeyleri gündeme getirirken dikkat edelim. Biraz hissi olacak ama. Yazamadan edemeyeceğim sevgili arkadaşlar. Risale-i Nur kültürel bir miras değildir. Kültür, din, İslâm farklı şeylerdir. Risale-i Nur’u kültürel bir olguya indirgemek zihinleri hoş olmayan, hasar oluşturabilecek algılara yöneltir.

Ne kadar da ukâlayım biliyorum. Ama önce bir araştırsaydık kültür nedir? Ne değildir? Siz Risale-i Nur’a kültürel miras gözü ile bakamazsınız, İslâm’ı ve iman hakikatlerini kültüre indirgeyemezsiniz. Kültür hayatın başlangıcı ile toplumlarda meydana gelen öğrenilmiş bilgidir. İman hakikatleri ise vahy kaynaklıdır. İslâm kültürü olamayacağı gibi Risale-i Nur’da kültürel bir miras değildir. Tabii kültürel bir din anlayışından yetişen bir toplum için bu algının açığa çıkması oldukça güçtür. Biliyorum bu yazdıklarım çok hissi ve eksik. Uzun bir araştırma ve tartışma konusu olabilir. Dileyen araştırsın ve kültür-din-İslâm ayrımını yapsın. Aksini iddia edebilen varsa söylesin. Yok biz yapamayız, ayrıntılı bilgi bekliyoruz, derseniz seve seve yaparım.

Latest posts by Habibe Işık (see all)
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.