Seçim senin

Seçim senin

İnsan denen eşsiz ve paha biçilemez varlığın derinliklerine doğru başlayan emsalsiz bir yolculuk.

Kişinin kendini şahsiyetini, özünü, benliğini ve ruhunu keşfettiği on beşli yaşlarda başladı her şey. Zamanın nasıl tükendiği daha keşfedilmeden kişinin kendi tarafından, tanımadığı yepyeni durumlar türeyiverdi birdenbire dört bir yanında. Öyle yenilir yutulur cinsten de değil bunlar, insanın merkezine oturur da hareket ettirmez ahlakına sahip durumlar, vaziyetler.

O ne ahlaksızlık öyle iradeyi esaret altına alır, seni parmaklıklar ardına gözü kararmışçasına ve zalimane bir edeple hapseder. Ama olan oluverir; esaret, zindan, sürgün başlar gözyaşları ve kahkahalar arasında. İki zıt şey ama özü aynı olan iki şey. O ikisi arasındaki denge burnunun ve yüzünün dengesiyle doğru orantılı olarak seyir halinde devam eder. İkisi birbirinden bağımsız şeyler değildir, hele hele namahrem hiç değildir. Rot-balans tabelası gibi iki ayrı kelime iki ayrı olgu ama bütünleşmiş. Biri diğerinden bağımsız düşünülemiyor.

Arsızca dönmekte olan ve binlercesinin keşke dursan da dönmesen feryatlarına aldırış etmeden fütursuzca ve kendini kaptırmışçasına ve sanki müziğin ritmine gözleri kapalı ruhunu bırakıp dans eder gibi dönen şu afacan dünya daha çok can yakacağa benziyor. Feryat etmek mi yahut ağıt yakmak mı ya da isyanların doruklarında sevinç çığlıkları atmak mı veya üzüntülerle raks etmek mi?

Sence dünyanın bir zerrede olsa umurunda mı bunlar? Herkes bir yol tutturmuş, bir nefret, kin, garez, intikam, öfke peşinde. Bir öfkedir almış başını fizana doğru beygir gücü yüksek vasıtalarla, kuralları ihlal ederek ve emniyetsizce koştukça koşuyor.

Yazık, günah, aman diyenler de ortacı oluyor. Ortacı olmamak ve bu ithamla karşılaşmamak içinde tek yapman gereken sayın dostum ve saygıdeğer kardeşim senin de nefret etmen ve olabildiğince ajitasyon yapman şart ve aslında “makul” olan bu.

Benden demesi. Senden dinlemesi ya da dinlememesi.

Seçim senin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.