Hatırlatma: Ölüm, var!

Hatırlatma: Ölüm, var!

Basit ve rüyadan ibaret olan bir dünyada yaşadığımız gerçeği var. Kabul etsek de etmesek de. Yaklaşık bir hafta önce bir dostumu kaybettim. Aklıma gelen ilk şey

Her nefis ölümü tadacaktır.

Ankebut 29/57

Duyunca sersemlemiş, bir kaç dakika durmuştum bir şeylere anlam vermek adına. Adeta beynim sarhoş olmuştu. Otogardaydım, eve gidecektim.

Etrafıma bakındım, herkes bir uğraş peşindeydi. Geneli daha fazla para arıyor. Şehir ölümü unutturmuştu insana. Kimine ise daha uzak göstermekteydi. Ama ölüm herkes içindi. Ve her “an” içindeydi.

Bir kişinin ölmesi bize en büyük ibrettir. O kişi yakın bir dostunuz ya da akrabanızsa, aynı yolu yürüyorsanız, o sizden biraz daha başarılıysa ve bu başarıya ulaşmak için canhıraş çalışmış ise işte o vakit kendinize “dur!” ihtarında bulunuyorsunuz. Çünkü siz de aynı yolu yürüyorsunuz.
“Düşünmek için durmak gerekir” düsturunca düşünmeye başlıyor ve her yerde söylediğiniz hatta bir ayette de geçen, “Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka birşey değildir. En’am 6/32” gerçeği tak! tak! tak! diyerek vurur beyninize.

Hep söylediğiniz lakin indinizde o ana kadar pek bir derinliği olmayan söz/ayet bütün putlarınızı paramparça ederek yerine oturur. Artık dilinin ikrarını kalbin tasdik etmiştir.

Sarhoşçasına dünyaya çalışmak, geceni ve gündüzünü dünya uğrunda harcamanın ölümle birlikte aslında hiçbir şey kazandırmadığı aksine verilmiş ömür sermayesini boş bir menfaat için tükettiğini görürsün.

O vakte kadar hakkını vererek düşünmediğim ölüm o an adeta beni hitabına alarak bana en yakın konumdan seslenmiştir:

Layemut değilsin, başıboş değilsin, bir vazifen var. Gururu bırak, seni yaratanı düşün, kabre gideceğini bil, öyle hazırlan.

25. Lem’a, 3.Deva

Evet ölüm herhangi birimize farklı uzaklıkta değil bilakis herkese en yakın ve eşit uzaklıkta. Unutuyoruz. Allah unutturmasın.

Yazıyı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’den bir beyitler kemale erdirelim:

Zahiren şah-ı cihan olsan sana yok faide
Mana Sultanına kul olmak sezadır ey gönül.

Hilmi Karaca
Latest posts by Hilmi Karaca (see all)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.