Meşveret uhuvveti

Meşveret uhuvveti

Bir hizmet mahallinde yapılan organizasyonların, programların tamamının altında yatan tek sebep, ihlastır. Hakiki ihlası kazanmayı sağlayan ise muhabbettir.

Muhabbet sevgi kökünden geldiği için dalları ve budakları da hep sevgi açar, sevgi kokar ve sevgi sunarlar bizlere rahmet tablalarından…

Asıl lafı getirmek istediğim nokta ise mahallerdeki programı organize eden çark (bizlerin tabiriyle, meşveret heyetinin aldığı ve uyguladığı kararlar) ne ile döner.

Bu garip kardeşiniz, yaşına oranla çok fazla il gezdi. Meşveretlere katılma ve güzel analizler yapma fırsatı ve durumu oldu. Becerisi nispetinde yapabildiği analizler (sadece bir kaç il dışında) ona anlatılandan çok daha başka, farklı, kelimenin tam anlamıyla bir hayal kırıklığıydı. Bunun en önemli bir sebebi ise direk meşveret heyeti içerisindeki “kardeşlerin” hakiki uhuvveti, muhabbeti ve tesanüdü gerçekleştirememeleri idi.

Bununla birlikte ihlas ve tesanüdün temin edildiği hizmet mahallerinde ise çok güzel hizmetlere vesile olunduğu da bir gerçektir. Sadece şevke medar olması için gezdiğim bir kaç il ve ilçedeki güzel hasletleri beyan etmek isterim.

Misal, Anadolu’nun göbeği mesabesindeki Konya ilinde meşveretler şevke medar geçiyor. Herkesin hür, kendi düşüncesini açıkça ve korkusuzca dile getirebileceği bir ortam teşkil edilerek, muhabbet zeminine müzakere ediliyor gündem mevzuları. Daha sonra ihlas iksiri katılarak azıcık “naneyle” servis ediliyor şu naciz gönüllere. Ee, her şey meşveret esaslarına uygun olunca kimsenin yüreğinde bir şüphe kalmıyor. Alın size tertemiz hizmet…

Konya bunları yaparak, çok kısa bir sürede hizmet alanını çok genişletti. Sadece birini söylesek kafi gelecektir. Büyük bir Bediüzzaman külliyesi yaptırıldı ve içinde liseli ve üniversiteli kardeşleri hizmete istihdam eyledi.

Bir ilden bahsettik az evvel. Şimdi konuşmak istediğimiz mevzu, yüz ölçümü olarak küçük ama yapılan hizmetlerin mahiyeti açısından bin dünyadan kıymetli bir ilçeden bahsedeceğim. Bu ilçe, zamanında özel okul açabilecek kadar hizmet yönünden gelişmiş bir ilçe. Madem Konya’nın sadece bir hizmetinden bahsettik bu ilçe için de bu yeterli sanırım.

Peki çok küçük olan bu ilçede, hizmetin böyle maşallahı hak edecek programlarının temelinde ne var dersek, yine meşveret esaslarına uygun davranışların olduğunu görürüz. Ermenek’te meşveretler yemekli olmakta ve buraya özgü lezzetler hakiki bir kardeşlik ortamında şükre vesile kılınarak tüketilmektedir. Tamamen bir ahiret kardeşliği havası içerisinde geçen her meşveretten sonra sarılarak çıkan abileri ve kardeşleri gördükçe hizmete bir şevk değil bin şevk gelmektedir. Acaba hizmete nereden başlasam diyebileceğiniz bir atmosferin sıcaklığını abilerin uhuvvetinden hissedersiniz…

Bütün bunların üzerine meseleyi bir dua ile bağlayalım. Allah meşveretin, istişarenin hakkını verebilmeyi bizlere nasip etsin. Meşveretlerimizi tam bir muhabbet fedaileri olarak sürdürebilmeyi ve maksadın Allah rızası olduğunu unutmadan başladığımız işleri bitirebilmeyi Cenab-ı Hak bizlere nasip etsin, inşallah…

Mehmed Solmaz
Latest posts by Mehmed Solmaz (see all)
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.